XII. Dokumenty niezbędne dla rozliczania podatku VAT
-
-
1.1.Faktury w formie papierowej i elektronicznejW art. 2 ustawy o VAT zawierającym słowniczek pojęć, w pkt 31 zamieszczono definicję faktury. Fakturą – zgodnie z tym przepisem – jest każdy dokument zarówno w formie papierowej, jak (...)
-
1.2.Faktury ustrukturyzowane wystawiane przy użyciu KSeFOd 1 stycznia 2022 r. podatnicy VAT mają możliwość wystawiania również faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W myśl art. 2 pkt 32a fakturą ustrukturyzowaną (...)
-
1.3.Faktury wystawiane w walucie obcejNależność wykazana w fakturze może być wyrażona w walucie obcej nawet wówczas, gdy faktura dokumentuje transakcję realizowaną między polskimi przedsiębiorcami. Jeżeli podatnik wystawia fakturę w walucie obcej, to zgodnie z (...)
-
-
2.Zakres czynności dokumentowanych fakturąWszelkie regulacje dotyczące zasad fakturowania znajdują się w przepisach art. 106a–106q ustawy o VAT. Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą: sprzedaż, (...)
-
3.Dane, jakie powinna zawierać fakturaPrzepis art. 106e zawiera katalog danych, które powinna zawierać faktura. Zgodnie z tym przepisem faktura powinna m.in. zawierać: datę wystawienia; kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który (...)
-
3.1.Faktury dokumentujące transakcje z JSTOd 1 stycznia 2017 r. nastąpiła obowiązkowa centralizacja rozliczeń VAT w samorządach w związku z czym podatnikiem VAT jest jednostka samorządu terytorialnego wraz ze wszystkimi swoimi jednostkami organizacyjnymi, które wykonują (...)
-
-
3.2.1.Dostawa towarów używanychW art. 120 ustawy o VAT określone zostały zasady szczególnej procedury w zakresie opodatkowania m.in. dostawy towarów używanych. Istotą tej procedury jest opodatkowanie nie całej kwoty należnej z tytułu sprzedaży (...)
-
3.2.2.Faktury wystawiane przez małych podatników rozliczających VAT metodą kasowąZgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT faktura wystawiana przez małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową powinna zawierać dodatkowo wyrazy "metoda kasowa". Warto dodać, że podobne (...)
-
3.2.3.Mechanizm podzielonej płatnościZgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT podatnik dokumentujący transakcję objętą obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności zobowiązany jest umieścić na Fakturze specjalną adnotację w postaci zapisu (...)
-
-
3.3.Faktury uproszczoneZ przepisów ustawy o VAT wynika, że faktury określane jako faktury "uproszczone" to dokumenty wystawiane w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro (jeżeli (...)
-
-
3.4.1.Kiedy należy wystawić fakturę zaliczkową?Co do zasady faktura dokumentująca otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem sprzedaży - stosownie do art. 106f ust. 1 ustawy - powinna zawierać: 1) dane, o których mowa w (...)
-
3.4.2.Faktura końcowa potwierdzająca dokonanie sprzedażyW przypadku gdy faktura zaliczkowa (bądź kilka faktur zaliczkowych) nie obejmuje całej należności, jaka ma zostać zapłacona przez nabywcę, to sprzedawca po wydaniu towaru (lub po wykonaniu usługi) ma obowiązek (...)
-
-
3.5.Dokumentowanie sprzedaży zwolnionej z VATNa mocy art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest zobowiązany do wystawiania faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. (...)
-
3.6.Pro forma jako dokument wystawiany w celach informacyjnychW obrocie gospodarczym przedsiębiorcy posługują się również dokumentami zwanymi potocznie "fakturami pro forma". W żadnym przepisie ustawy o VAT ani w aktach wykonawczych nie uregulowano kwestii związanej z fakturami pro (...)
-
3.7.Dokumenty zrównane z fakturamiZ rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur wynika, iż na równi z fakturami traktowane są bilety jednorazowe wystawiane za przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, przez podatników uprawnionych do (...)
-
-
-
4.1.Przypadki, w których nabywca wystawia fakturyCzynność, w ramach której to nabywca towaru czy usługi a nie ich dostawca dokumentuje transakcję nazywana jest powszechnie samofakturowaniem. Aby istniała możliwość wystawienia "za podatnika" faktury w ramach tzw. samofakturowania (...)
-
4.2.Faktury VAT RRPrzykładem dokumentowania transakcji przez nabywcę jest także zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego. Uwaga W przypadku gdy nabywcą produktów rolnych jest czynny podatnik VAT, wystawia on w dwóch egzemplarzach fakturę (...)
-
-
-
5.1.Faktury korygująceDokumenty, które potwierdzają dokonywane przez podatników transakcje podlegające opodatkowaniu, muszą być nie tylko prawidłowe pod względem formalnym, ale też muszą odzwierciedlać rzeczywisty przebieg transakcji. Ich korygowanie odbywa się również w (...)
-
5.2.Nota korygującaDokumentem, przy pomocy którego podatnik będący nabywcą towaru czy usługi może poprawić błąd w otrzymanej fakturze jest nota korygująca, która w świetle art. 106k ust. 2 i 3 ustawy o (...)
-
5.3.Anulowanie fakturyAnulowanie faktury – choć nie zostało wprost przewidziane w przepisach ustawy o VAT – jest akceptowanym przez organy podatkowe sposobem na wyeliminowanie błędnego dokumentu sprzedaży. Aby skutecznie anulować wystawioną fakturę, (...)
-
-
6.Autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność fakturyObowiązkiem podatnika – zarówno w odniesieniu do faktur elektronicznych, jak i papierowych – jest zapewnienie autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury. W myśl art. 106m ust. 1 ustawy podatnik (...)
-
7.Terminy wystawiania fakturFakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Przy czym w art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy (...)
-
8.Moment otrzymania fakturyPrawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym po stronie dostawcy powstał obowiązek podatkowy z tytułu danej transakcji i nie wcześniej niż w (...)
-
9.Duplikaty fakturyRegulacje dotyczące wystawiania duplikatów faktur określone zostały w art. 106l ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie: podatnik lub upoważniona przez niego (...)
-
10.Forma przechowywania fakturKwestie przechowywania i udostępniania faktur reguluje art. 112a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy przechowują: wystawione przez siebie lub w swoim imieniu faktury, w tym faktury wystawione ponownie, (...)