XXVI. Czynności opodatkowane według procedur szczególnych
-
-
1.1.Rolnicy niekorzystający z procedur szczególnychCo do zasady, dostawa produktów rolnych oraz świadczenie usług w zakresie rolnictwa podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Rolnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT dokonują rozliczenia VAT prowadząc stosowne ewidencje zakupu (...)
-
1.2.Rolnicy ryczałtowiRolnik ryczałtowy to rolnik korzystający ze zwolnienia z VAT dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 (...)
-
1.3.Dokumentowanie zakupów dokonywanych u rolników ryczałtowychW przypadku, gdy nabywcą jest czynny podatnik VAT, a sprzedawcą rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub wykonujący usługi rolnicze - sprzedaż powinna być dokumentowana fakturą wystawioną przez nabywcę tych (...)
-
1.4.Rozliczenie zryczałtowanego zwrotu podatkuFaktura VAT RR stanowi dla nabywcy podstawę do odliczenia podatku wykazanego w niej jako kwota zryczałtowanego zwrotu. Prawo do odliczenia tej kwoty nie jest bezwarunkowe. Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u (...)
-
-
-
2.1.Szczególne zasady opodatkowania usług turystykiSzczególne procedury przy świadczeniu usług turystyki opodatkowanych w systemie marży reguluje art. 119 ustawy o VAT. Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, (...)
-
2.2.Ustalanie obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług turystykiW przepisach dotyczących VAT nie zawarto szczególnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług turystyki. Oznacza to konieczność stosowania w tym zakresie ogólnych zasad zawartych w art. 19a ustawy (...)
-
2.3.Stawka VAT na usługi turystykiCo do zasady stawką właściwą dla świadczenia usług turystycznych jest stawka podstawowa - 23%. Natomiast w przypadku, gdy podatnik część świadczeń w ramach usługi turystyki wykonuje we własnym zakresie, to (...)
-
2.4.Odliczanie podatku naliczonegoZgodnie z art. 119 ust. 4 ustawy o VAT podatnikom stosującym szczególną procedurę opodatkowania usług turystyki nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów (...)
-
2.5.Dokumentowanie usług turystykiPodatnik świadczący usługi turystyczne zobowiązany jest wystawić fakturę na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Również (...)
-
-
-
3.1.Warunki skorzystania z procedury VAT marżaW art. 120 ustawy o VAT określone zostały zasady szczególnej procedury w zakresie opodatkowania dostawy określonych w tym przepisie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio w (...)
-
3.2.Dokumentowanie i rozliczenie transakcji w procedurze VAT marżaW przypadku stosowania opodatkowania w systemie marży, faktura powinna zawierać określenie: "procedura marży - dzieła sztuki", "procedura marży - przedmioty kolekcjonerskie i antyki" lub "procedura marży - towary używane". Na (...)
-
3.3.Stawka VATMarża od sprzedaży towarów używanych opodatkowana jest według stawki podstawowej, tj. 23%, chyba że towary te są przedmiotem eksportu, w takim bowiem przypadku marża opodatkowana jest według stawki 0%. Import (...)
-
-
-
4.1.Nabywcy uprawnieni do otrzymania zwrotu VATSystem TAX FREE to – zgodnie z art. 2 pkt 46 ustawy – system teleinformatyczny na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych służący do obsługi dokumentów elektronicznych będących podstawą do dokonania zwrotu (...)
-
4.2.Podmioty dokonujące zwrotuNa mocy art. 127 ustawy o VAT, zwrot podatku zapłaconego przez podróżnego przy nabyciu towarów na terytorium Polski dokonywany jest bądź przez sprzedawcę towaru, bądź przez podmiot, którego przedmiotem działalności (...)
-
4.3.Warunki dokonywania zwrotuZwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium UE nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu (art. 128 (...)
-
4.4.Stosowanie stawki 0% dla sprzedaży dokonywanej na rzecz podróżnych zagranicznychDo dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem że: spełnił warunki, o których mowa w art. 127 ust. 4 pkt 1, czyli (...)
-
4.5.Dokonanie zwrotuZwrot podatku nie może być dokonany osobie innej niż podróżny, który dokonał nabycia towaru. Zwrot podatku podróżnym jest dokonywany w złotych przez sprzedawcę lub przez podmioty, których przedmiotem działalności jest (...)
-
-
5.Punkt kompleksowej obsługi OSSW punkcie kompleksowej obsługi OSS (One Stoop Shop) dostępne są dwie różne procedury: 1) procedura nieunijna z której może korzystać każdy podatnik, który nie posiada siedziby w UE, a świadczy (...)
-
5.1.Procedura unijna» Podmioty uprawnione do stosowania procedury unijnej Procedura unijna umożliwia rozliczanie VAT należnego z tytułu określonych czynności państwu członkowskiemu konsumpcji za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji. Z procedury unijnej mogą korzystać (...)
-
5.2.Procedura nieunijnaProcedura nieunijna umożliwia rozliczanie VAT należnego z tytułu świadczenia usług państwu członkowskiemu konsumpcji za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji, z tytułu świadczenia usług, o których mowa w art. 131 pkt 1a (...)
-
5.3.Rejestracja do procedury unijnej i nieunijnejPrzedsiębiorca, który ma zamiar skorzystać z procedury unijnej, musi zarejestrować się tylko w jednym państwie członkowskim, tzw. państwie członkowskim identyfikacji. Generalnie państwem członkowskim identyfikacji jest państwo członkowskie, w którym przedsiębiorca (...)
-
5.4.Ewidencja transakcji objętych procedurą unijną i nieunijnąPodatnicy zidentyfikowani na potrzeby procedury unijnej mają obowiązek prowadzenia w postaci elektronicznej ewidencję transakcji objętych tą procedurą, zgodnie z wymogami art. 63c rozporządzenia 282/2011 i udostępniać ją drogą elektroniczną na (...)
-
5.5.Deklaracje składane w ramach procedur OSSPodatnik, który został zidentyfikowany na potrzeby procedury szczególnej w ramach OSS w Polsce, obowiązany jest składać - za pomocą systemu e-Deklaracje - deklaracje VIU-DO (procedura unijna) i VIN-DO (procedura nieunijna). (...)
-
-
6.Importowy punkt kompleksowej obsługi - IOSSW celu zadeklarowania i zapłaty podatku dla sprzedawców dokonujących SOTI z krajów trzecich lub terytoriów trzecich do UE utworzono szczególną procedurę importu - Importowy One Stop Shop (IOSS). Importowy punkt (...)
-
6.1.Rozliczenie SOTI w procedurze importuProcedura importu realizowana poprzez system IOSS, umożliwia rozliczenie VAT należnego z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI) o wartości rzeczywistej do 150 euro, państwu członkowskiemu konsumpcji, za pośrednictwem państwa (...)
-
6.2.Obowiązki formalne związane ze stosowaniem procedury szczególnej» Deklaracja składana w ramach procedury IOSS Podatnik zidentyfikowany na potrzeby procedury importu albo pośrednik działający na rzecz podatnika składa deklarację VII-DO za okresy miesięczne niezależnie czy SOTI miała miejsce (...)
-
6.3.Szczególna procedura dotycząca deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów - USZJeżeli nie jest stosowana procedura importu, gdyż np. dostawca nie zdecydował się na korzystanie z IOSS, dostępny jest drugi mechanizm uproszczenia dla importu towarów, czyli szczególna procedura dotycząca deklarowania i (...)
-
-
7.Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronneTransakcje trójstronne są szczególnym przypadkiem dostaw łańcuchowych. Termin "wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna" pojawia się wśród przepisów ustawy o VAT dla określenia transakcji spełniającej łącznie poniższe warunki, które dotyczą nie tylko statusu (...)
-
7.1.Mechanizm opodatkowania transakcji trójstronnej - zasady ogólneZastosowanie ogólnych zasad opodatkowania transakcji pomiędzy dwoma podmiotami z dwóch różnych krajów członkowskich UE, które opierają się na założeniu, iż miejscem opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia jest miejsce, w którym towary znajdują (...)
-
7.2.Zastosowanie procedury uproszczonejMetoda uproszczona rozliczania transakcji trójstronnych ma odciążyć drugiego w kolejności podatnika z licznych obowiązków o charakterze formalnym. Uproszczenie rozliczeń polega na tym, że dostawa krajowa od drugiego w kolejności podatnika (...)
-
-
7.3.1.Pierwszy uczestnik obrotuW sytuacji, gdy polski podmiot jest pierwszym uczestnikiem transakcji trójstronnej, wówczas dokumentuje dostawę wewnątrzwspólnotową (WDT) na rzecz drugiego podmiotu. Ustawodawca nie nałożył na pierwszego uczestnika obrotu obowiązku składania odrębnych zawiadomień (...)
-
7.3.2.Pośrednik - drugi uczestnik transakcjiW myśl art. 136 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy w procedurze uproszczonej drugim w kolejności podatnikiem jest polski podatnik, uznaje się, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zostało u (...)
-
7.3.3.Ostatni podmiot w procedurze uproszczonejJeżeli mamy do czynienia z transakcją trójstronną, to ostatni uczestnik obrotu dokonuje nabycia towarów od drugiego uczestnika, z tym że towar przywożony jest bezpośrednio z kraju, w którym znajduje się (...)
-
-
7.4.Ewidencjonowanie i deklarowanie transakcji trójstronnychJeżeli polski podatnik VAT jest drugim w kolejności uczestnikiem obrotu, w prowadzonej ewidencji sprzedaży oprócz danych niezbędnych do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego i innych danych niezbędnych (...)
-